+ dodaj do ulubionych
Pomniejsz tekst Normalna wielkość tekstu Powiększ tekst
Zmień kontrast
start kontakt mapa serwisu
Wymagane jest uaktualnienie wtyczki Flash Player.
Info24
Wiadomości z Polski     |     Wiadomości ze Świata     |     Rozkład PKP     |     Rozkład PKS     |     Rozkład LOT     |     Kursy walut     |     Giełda     |     Lotto     |     Pogoda     |     
Fundusze 2014-2020
Fundusze 2007-2013
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Pomorski Urząd Wojewódzki w Gdańsku
Urząd Marszałkowski Województwa pomorskiego
Urząd Zamówień Publicznych
Starostwo Powiatowe w Starogardzie Gdańskim
Powiatowy Urząd Pracy
Dziennik Ustaw
Monitor Polski
LICZNIK ODWIEDZIN
jesteś już naszym
- 0314672 -
gościem
Strona główna / Kultura / Twórcy / Jerzy Kamiński-Barłożno
Wydrukuj stronę Poleć znajomemu
x

Zapraszam do obejrzenia strony Jerzy Kamiński-Barłożno - Twórcy - Kultura - Gmina Skórcz.

 

Pobierz PDF

Jerzy Kamiński-Barłożno

 

Pan Jerzy Kamiński urodzony w 1946 roku w Barłożnie zmarł w 2016 roku.

 - jerzy_kaminski.jpg

10 marca 2011r. otrzymał Nagrodę Starosty Powiatu Starogardzkiego Pana Leszka Burczyka za promocję powiatu Starogardzkiego oraz Kociewia poprzez prezentacje swoich rzeźb na wielu konkursach i wystawach.

W 2000 roku Pan Jerzy Kamiński został uhonorowany statuetką Oskara Gminy Skórcz „ZA ZASŁUGI DLA GMINY SKÓRCZ" a Zarząd Twórców Ludowych przyznał medal „Teodory i Izydora Gulgowskich".

Pan Jerzy Kamiński tworzył przepiękne szopki Bożonarodzeniowe, które brały udział w konkursach i często były nagradzane. Prawie co roku brał udział w prawie 30 imprezach kulturalnych, plenerowych promując nasze Kociewie. Warto również wspomnieć, że Pan Jerzy był również na plenerach nauczycielem i opiekunem dla innych twórców. Dodatkowo swym humorem i kociewską gwarą przyciągał do siebie coraz to nowych pasjonatów kultury. Bardzo często współpracował z Gminą Skórcz w przygotowaniu wystaw twórców regionalnych. Można wspomnieć, że dzięki serdeczności, charyzmie i ciężkiej pracy otrzymywał wiele nagród, dyplomów, podziękowań za pracę i wsparcie lokalnych promotorów Kociewia. Był członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Należy do wspaniałych  twórców naszego Regionu. 

Ciekawostką jest to, że jego dzieła można oglądać w:

  • na ołtarzu papieskim w Sopocie, potem zostały przeniesione do Sanktuarium Matki Boskiej Brzemiennej w Matenblewie są to figura „Św. Barbary" oraz 8 m krzyż z„Chrystusem".
  • w Centrum Wystawienniczym w Tczewie - „Św. Katarzyna" oraz „Szopka Bożonarodzeniowa",
  • w Kierwałdzie rzeźba dla OSP Kierwałd - „Św. Floriana"

 

Brał udział, co roku w wielu wystawach i był laureatem wielu konkursów tj.

Kociewski Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych- Starogard Gd.

8 edycja - 1999 r. pierwsze miejsce

9 edycja - 2000 r. Grand Prix

10 edycja - 2001 r. pierwsze miejsce (nagroda rodzinna)

11 edycja - 2002 r. wyróżnienie

13 edycja - 2005 r. pierwsze miejsce

w 2010 roku pierwsze miejsce

 

Współczesna Sztuka Ludowa - Starogardzkie Kociewskie Centrum Kultury Galeria „A"

VI konkurs 12.12.1999 r. trzecie miejsce w kategorii rzeźba w drewnie

VII konkurs 26.11.2000 r. wyróżnienie w dziedzinie rzeźby

VIII przegląd- 2002 r. wystawia trzy rzeźby

Amatorski Konkurs Rzeźby Sakralnej Pomorza o nagrodę im. Juliana Rydzykowskiego Chojnice

X konkurs 1999 r. wyróżnienie

XIII konkurs- 2002 r. wyróżnienie za całokształt

XVII konkurs - 2006 r. wyróżnienie

Konkurs Krzyże i Kapliczki Przydrożne

2001 r. nagroda Prezydenta Miasta Starogard Gd.

XVI Festiwal Twórczości sakralnej „Muzyka-Plastyka-Poezja"- Tczew

200 r. wyróżnienie

Konkurs pt. „ Anioł Kociewski" Starogard Gd.

I edycja 2001 r. nagroda specjalna

Wystawa Prac w Kociewskim Domu Kultury w Osieku

1999 r. Ciemnogród

Warsztaty

Warsztaty z Rzeźby Kociewskiej dla Koła Naukowego Etnologii w Dobrym Bracie

Warsztaty w szkole Podstawowej w Rzelisławski,

Plenery

Plener we Władysławowie

Plener w Wycinkach pt. „Kapliczki Ludowe na Kociewiu"

Plener w Bytonii pt. „Droga Krzyżowa"

Imprezy masowe:

Festyn Rodzinny Magia Polnych Kwiatów w Barłożnie w 2010 roku,

Prezentacja Sztuki Ludowej w Pszczółkach

Plenery Twórców Ludowych Tarbielino

Bardzo cenił sobie spotkania z młodzieżą, dziećmi i harcerzami w szkołach, z Kołami Gospodyń Wiejskich oraz w domu prywatnym, w którym robił pokazy twórczości dla dzieci i młodzieży.


Jerzy Kamiński w reportażu Pana Tadeusza Majewskiego.

 

Pociął pilarką diabła

 

W centrum wsi śliczny kościółek. Na frontowej ścianie rzeźby. Między murkiem a kościółkiem groby. Nad grobami też figury świętych. Za murkiem kończy się ziemia święta, ale nie tak do końca. Bo potem, co kilkadziesiąt metrów, napotyka się albo boże męki, albo jakieś inne figury świętych. Takie to polskie – święte miesza się ze zwyczajnością, tradycja z dniem codziennym. W takiej wsi oczywiście musi żyć rzeźbiarz ludowy, kontynuujący pracę przodków.

 

 

Jerzy Kamiński (57 l.) mieszka poza zwartą wsią. Dookoła można się zachłysnąć pięknym pejzażem. Pan Jerzy „w zasadzie wykonuje zawód rolnika”, ale ma i uprawnienia mistrzowskie ogrodnicze, ma i technikum skończone, ma papiery kierowcy i inne zawody. Niemniej liczne dyplomy i nagrody w  mieszkaniu, m.in. Oskar Gminy i medal Stowarzyszenia Twórców Ludowych, wskazują prosto na jedno: pan Jerzy jest rzeźbiarzem. No i oczywiście cała galeria drewnianych postaci.

- Zawsze w tej dziedzinie byłem mocny – stwierdza pan Jerzy. – Interesowała mnie kultura, ta nasza, tu, rodzima. Na dobre rzeźbić zacząłem w 1995 roku. Niby we mnie zawsze coś takiego siedziało, ale z tym rzeźbieniem to był przypadek. Zresztą jak u większości moich kolegów. Zdobyłem dwa lipowe kloce od sąsiada Romana Raduńskiego i one sobie u mnie okorowane leżakowały. Był wtedy u nas mojej małżonki siostrzeniec. Robiliśmy porządki w stodole. – A te kloce tutaj? – zapytał siostrzeniec. – Oj, słuchaj. Jak wujek pójdzie na emeryturę, to będzie rzeźbił - zażartowałem. I tak się zaczęło. 10 listopada mam urodziny. Ten młody człowiek kupił mi dłutka od Rusków. Na początku szło mi mozolnie. Nawet nie widziałem, jak to dłuto się trzyma.

Teraz Jerzy Kamiński w okresie jesiennym i zimowym dłubie nieraz od rana do późnego wieczora. Przez te prawie dziesięć lat wypracowywał swój warsztat. Wyjeżdżał na plenery, gdzie były konsultacje z etnografami, podpatrywał pracę innych.

- Sporo o pana twórczości już napisano. Nas dzisiaj jednak nie interesuje, co pan robi, ale dlaczego. Mówił pan, że w panu coś takiego siedziało. Co mianowicie?

I Jerzy Kamiński potwierdza naszą z góry założoną tezę, że owe pełne świętych rzeźb Barłożno.  Mówi o kapliczkach, sztuce sakralnej.

- Na Pomorzu Niemcy zniszczyli około 4 tysiące kapliczek. Kiedy będę na emeryturze, to w innej formie uzupełnię te miejsca, gdzie u nas stały i znikły. Starzy ludzie wiedzą, gdzie były.

Świat przedstawiony w rzeźbach pana Jerzego w znakomitej części dotyczy religii. W Chojnicach na konkursie rzeźby sakralnej zajął trzecie miejsce. A brało w nim udział 28 artystów.

- A kogo pan z tych wszystkich świętych lubi rzeźbić najbardziej?

- Leży mi święty Franciszek z Asyżu, no bo to jest taki patron ekologów, nowocześnie nazywając. Wiadomo, to był mnich, żył we Włoszech, był bardzo skromny, potrafił pojednać ludzi i groźnego wilka. I w ogóle cała przyroda się do niego garnęła. Zrobiłem płaskorzeźbę pokazującą, jak święty Franciszek przemawia do wilka. Teraz jest w dżungli w Paragwaju. Ja wiem, jak on, św. Franciszek wygląda. Mam swoją wizję, która oddaje moją wiarę. Nie da się rzeźbić czegoś,  w co się nie wierzy albo czego się nie widzi. Na przykład rzeźbiarze robią diabełki. Też raz miałem zamówienie na diabła. Może by mi wyszedł (był prawie gotowy), ale w końcu pociąłem go pilarką. A potem został spalony. Dwa dni się palił, bo to był duży diabeł z topolowego kloca.

- A na drugim miejscu po świętym Franciszku jest kto?

- Matka Boska w różnych postaciach...  Bardzo fajnie mi wychodzi Matka Boska Zielna. Wiadomo, Matka Boska jest Matka Boska. Trzeba wyrzeźbić taką postać kobiety, żeby była  w miarę piękna. Ale Zielna ma  bukiet kwiatów i kłosy zboża przewiązane różańcem.

- Więc to jest pana widzenie świata: religia, święci, tradycja, wplątana w to przyroda. I to znajduje odbicie w pana rzeźbach?

- Tak. W sztuce ludowej najważniejsze jest właśnie to, że robi się swoje. Kiedy jestem gdzieś w terenie, to od razu widzę:  wej, to je Michał (Ostoja-Lniski), wej Zygmunt (Bukowski), wej Reginka (Matuszewska). Każdy rzeźbi inaczej. I co ciekawe, nie ma zawiści w tym światku rzeźbiarskim, nie jak w innych środowiskach czy organizacjach, na przykład politycznych, gdzie jest tylko obłuda.

- W Barłożnie kontynuuje pan pracę innych. Co pan już po sobie tu pozostawił?

- Jest święty Florian przy budynku OSP,  w bożej męce jest Dobry Pasterz. Robiłem też trochę w kościele.

- Czy wyobraża pan sobie rzeźbę bez religii?

- Jakby nie było religii, to rzeźba byłaby smutna i skromna. Nie tylko zresztą rzeźba. Na przykład najbardziej lubię robić szopki bożonarodzeniowe. W ubiegłym roku robiłem aż trzy. W tym musi być religia, wiara i tradycją. Niby szopki pokazują to samo, a za każdym razem trzeba temat ująć inaczej. 

- Ale pana poprzednicy w Barłożnie robili w trwalszym materiale. Może  by tak pan spróbował sił w kamieniu?

- Można by, ale jak większość rzeźbiarzy jestem biedny. Robię byle czym, nie mam nawet na dobre dłuta. Mało wiele trzeba mieć 2 tysiące na dłuta do drewna.

- Ze sztuki ludowej się nie wyżyje. A może brakuje marketingu?

- Za mało jest wystaw. Albo w Starogardzie. Było siedem konkursów współczesnej sztuki ludowej Kociewia, a ósmy to był już tylko przegląd.

- Co pana interesuje poza rzeźbą?

- Ostatnio etnografia. Zaczynam zbierać stare narzędzia,  przedmioty, które już bardzo dawno wyszły z użytku.

Oprac. na podstawie artykułu w Tygodniku „Kociewiak” – środowe wydanie „Dziennika Bałtyckiego”.

Tadeusz Majewski

25.05.2004 r.

 

admin

Jerzy Kamiński-Barłożno - galeria

 
Jerzy Kamiński-Barłożno
 
Jerzy Kamiński-Barłożno
 
Jerzy Kamiński-Barłożno
 
Jerzy Kamiński-Barłożno
 
Jerzy Kamiński-Barłożno
 
Jerzy Kamiński-Barłożno
 
Jerzy Kamiński-Barłożno
 
Jerzy Kamiński-Barłożno
 
Jerzy Kamiński-Barłożno
 
Jerzy Kamiński-Barłożno
 
Jerzy Kamiński-Barłożno
 
Jerzy Kamiński-Barłożno
 
Jerzy Kamiński-Barłożno
 
Jerzy Kamiński-Barłożno
 
Jerzy Kamiński-Barłożno
 
Jerzy Kamiński-Barłożno
 
Jerzy Kamiński-Barłożno
 
Jerzy Kamiński-Barłożno
 
Jerzy Kamiński-Barłożno
 
Jerzy Kamiński-Barłożno
 
Jerzy Kamiński-Barłożno
 
Jerzy Kamiński-Barłożno
 
Jerzy Kamiński-Barłożno
 
Jerzy Kamiński-Barłożno
 
Biuletyn Informacji Publicznej
Elektroniczna Skrzynka Podawcza
System Informacji Przestrzennej
Foto galeria
Nasza księga gości
Baza firm
Prognoza pogody
Kociewskie Trasy Rowerowe
Rozkład jazdy
OWSIAK
METEOBUS
DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA
Mikroporady
Inicjatywa obywatel
29 maja 2017
poniedziałek
149 dzień roku
pn wt śr czw pt so nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
imieniny
Benity, Maksymiliana, Teodozji
Urząd Gminy w Skórczu, ul. Dworcowa 6, 83-220 Skórcz, pow. starogardzki, woj. pomorskie
tel.: +48.585824645, fax: +48.585824999, email: gminaskorcz@gminaskorcz.pl, http://www.gminaskorcz.pl
Poprawny HTML 4.01 Transitional Poprawny arkusz CSS Poprawne kodowanie UTF-8 Strona zgodna z WCAG 2.0 AA
projekt i hosting: INTERmedi@
zarządzane przez: CMS - SPI

Niniejszy serwis internetowy stosuje pliki cookies (tzw. ciasteczka). Informacja na temat celu ich przechowywania i sposobu zarządzania znajduje się w Polityce prywatności.
Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie informacji zawartych w plikach cookies - zmień ustawienia swojej przeglądarki.